top of page
Los_Banos_De_La_Luz_Accommodation_Diverse_Geodesic_Dome_01
hila adama
Student day Tel Aviv 27.05.12 _239_resize
4054339722_c678119dbb_b
yurt
057A7583
057A7674
domeg
hila adama
057A6931
057A6904

מקורה של הכיפה הגאודזית

מבנה ידידותי לסביבה

לכיפות גאודזיות יש את הדרוג הגבוה ביותר של נפח המצורף משקל (יחס בין נפח ומשקל פיסי) בין כל המבנים מעשה אדם. כלומר, משקלה של כיפה גאודזית נמוך ביחס לנפח החלל הגדול שנוצר בה ומלווה בשימוש מינימאלי בחומרים, זמן עבודה ותורם רבות מבחינה אקולוגית. דבר אשר אינו משנה את העובדה שזהו המבנה החזק ביותר בזכות מבנהו ההנדסי הייחודי.

החוזק של כיפה גאודזית
בשונה מבית מסורתי, כיפות גאודזיות נהיות חזקות יותר, באופן יחסי, כשגודלן גדל. כוח זה מאפשר לכיפות גאודזיות לשאת מטען כבד וכמובן מגדיל את אפשרויות הפיתוח. כמו כן, הן מסוגלות לעמוד ברעידות אדמה וסערות מזג אויר, עם הצלחה גדולה בהרבה מאשר בית מרובע.

 

 

feller

בועה אקולוגית

מעבדה אקולוגית לבתי ספר

בועה אקולוגית היא מתקן ושיטת עבודה ללימוד חוקר בנושאי מדעי החיים

הבועה משמשת כביוספרה ,היא בנויה כחממה עגולה מבוקרת אקלים, המעוצבות כסביבת חקר אמיתית בהתאם לאופי הסביבה הרצוי ולפי המתבקש .מתוכנית הלימוד

מטרת הבועה לאפשר מחקר מדעי רב תחומי בתנאי אמת בתוך בית הספר.

בעולם המודרני ובמציאות הוירטואלית שאנו חיים בה, הילדים בבועה האקולוגית מקבלים הזדמנות להתנסות בגידול צמחים לראות אותם גדלים ולהנות מפירותיהם. ההתנסות המעשית בסביבת גידול מבוקרת נותנת לילדים את הכלים המעשיים להבין איך גורמים לצמח לגדול. 

כשנכנסים לכיפה גאודזית יש מאפיינים שמשנים אווירה, בדומה לכנסיות, הקשתות והצורה הגאומטרית המורכבת, מקנים גם לצמחים וגם לילדים מרחב להתפתחות.

כיפה גאודזית - בועה אקולוגית, הופכת להיות סטנדרט בבתי ספר רבים ברחבי הארץ. הבועה האקולוגית נותנת לילדים הזדמנות לראות יום יום את הצמחים גדלים ולעבוד על פרויקט משותף עם כל בית הספר וליצור אינטרקציות חיוביות על בסיס מטרה שכולם למדים ממנה.

dome eco

 סוגים שונים של מעטפות, שלד ורצפה

בכיפה גאודזית

שלד

מורכב לכדי כיפה גיאודזית (מבנה הנדסי ייחודי)

הנותנת חוזק רב למבנה לעמוד בכל תנאי מזג האויר.

קונסטרוקציית מוטות ברזל מגולוון.
קונסטרוקציה מעץ מלא.

מעטפת

תלת-שכבתית טרמית רפלקטיבית

שכבה חיצונית אטומה למים ברמות שונות:
*שכבה חיצונית מבד חזק במיוחד המותאם למבנה ותנאי האקלים – סוגים שונים
*חיפויי עץ ושינגלס (רעף זפת אמריקאי).

שכבת בידוד לבלימת חום/קור וקרינת UV (אולטרה סגול) – כסף וסיב מבודד.

שכבה פנימית דקורטיבית.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

סוגי רצפות לדום

- דק עץ

- ריצפת עץ גלריה

- פרקט

- ריצפת בטון מוחלק

 

התאמה לשטח ועיצוב:

שימוש בהדמיה

ייצור ותפירה

הרכבה והתקנה

עיצוב פנים הדום

 

דגם זה של הדום הוא מבנה מודולרי ,שמתוכנן ומיוצר "כקיט" בסדנה של  WIZDOME,

מה שיאפשר לפרק ולהעביר אותו ממקום למקום בקלות.

לאחר זמן יצור של כשבועיים הצוות שלנו יגיע אליכם ובתוך מספר ימי עבודה נקיה ומיקצועית יקומו הצימרים החדשים…

dome size

כיפה גאודזית - צימר

המבנים שלנו יספקו לך חדרי אירוח ייחודיים ומרווחים, באווירה אותנטית ובהתאם לרצונותיך, תוך ניצול מקסימלי של אור טבעי ותנועת אויר החוסכים באנרגיה (קירור, חימום ותאורה), בבניה קלה, ירוקה ואקולוגית. תוך זמן קצר ובעיצוב אישי תוכל לקבל את הצימרים שתמיד רצית. האורחים שלך לא ישכחו את החוויה המיוחדת והמפנקת שמעניק האירוח בדום. אפשרות לתוספת גלריה כחדר שינה או לחבר מבנה נוסף ליצירת עוד חדר נפרד.

 

דום למגורים

דום בית

החיים בדום מרוממים ומעוררי השראה. עם דום מותאם אישית לך, אתה תמקם חלונות עגולים או סטנדרטים, skylight (צוהר עליון), bay window (חלון נוף) בהתאם למפרט שלך. תיצור את הדום ספציפית לאתר הבניה, כלומר במיקום ובזוית הנכונים לך, שיאפשרו נוף מושלם ותאורה פנימית טובה יותר תוך ניצול מקסימלי של אור טבעי. בדום שלך, תרגיש מחובר לסביבתך ותהנה מתחושה משחררת של מרחב פתוח בביתך.

ניתן לחבר את הדום למבנה קיים ע"י התאמת הדלת למבנה או בעזרת שרוול גישה. אפשרות לתוספת גלריה כחדר שינה ולחבר מבנה נוסף ליצירת עוד חלל נפרד. קימת אפשרות ליצור מבואה או פרגולה בכניסה לדום.

Anchor 1
Anchor 3

עיצוב כיפה הגיאודזית ירוק מרהיב חשף לקראת יום השנה ה375 של מונטריאול

משרד אדריכלים מניו יורק חשף חזון חדש עבור האי של הלן הקדושה במונטריאל שכולל כיפה גיאודזית מדהימה וירוקה לפי בקמינסטר פולר .

תוכנית הכיפה הגאודזית משלבת טבע וטכנולוגית חזון שאפתני להפוך ומסמלת את הפרק הבא של האנושות ביער תרבותי גלובלי.

מתכנני הכיפה טוענים שהאפשרויות הן אינסופיות . " הכיפה העכשווית מציעה מרחב לשעות הפנאי ויכולה להוות רקע לאירועים מרכזיים כגון פסטיבלים , מתקנים , והופעות . 

 

הפרויקט מוערך להכיל עד 60,000 אורחים ויכול להסתיים עד 2017 .

השינויים שהוסיפו מתכנני הפרויקט לצורה המקורית הם הרחבת טביעת הרגל של הכיפה על כל צדדיה מה שנותן למבנה האשליה של הר ירוק מרחוק .

"זאת הזדמנות להתחלות חדשות אמר יזם הסטודיו דרור בן שיטרית הדום שלנו הוא ניצוץ ליצירות חלומיות."

שתילת הצמחים בתוך המבנה תהפוך אותו למבנה חי שיוכל לספק גם אוויר ומזון.

 

 

כיפה גאודזית בחלל

מולקולת פחמן בצורת כיפה גאודזית נמצאה בחלל העמוק

במערכת כוכבים שנמצאת במרחק 65,000 שנות אור, נאס"א גילו פחמן בצורת הכיפה הגאודזית של פולר, התגלית נבדקה לראשונה בנאס"א בשנת 2010 אבל רק 6 שנים מאוחר יותר הצליחו להוכיח אותה

"זו תוצאה מרגשת עולה כי "הפולרנים" נפוצים בחלל ולא רק במקום שנמצאו. הם עשויים להיות צורה חשובה של פחמן , אבן בניין חיונית לחיים ומרחבי היקום , " המדען מייק ורנר מוסיף .

 

 

5 סיבות לבנות דום

בקמינסטר פולר ראה את הפוטנציאל בהרמוניה שאפשר ליצור ממשולשים: במטרה ליצור מבנה מקביל לשיטת הבניה בטבע עצמו, פולר החל להתנסות בגיאומטריה בסוף שנות הארבעים. בשנת 1951, הוא יצר את הכיפה הגיאודזית, שידועה כמבנה היעיל והחזק ביותר בכל הזמנים. אז למה כדאי שתהיה לך כיפה גאודזית?

DOME 5

 יעילות אנרגטית 

הכדור הוא הצורה היעילה ביותר של הטבע. בהשוואה לבית דומה מלבני, בית כיפה יהיה ב 30 אחוז עם יותר שטח פנים. וחסכוני יותר ב30 אחוז מבחינת החימום וקירור של החלל.

חסינים יותר לרעידות אדמה

החוזק של הכיפה הגאודזית הוא בדינמיות שלה, ברעידות אדמה גדולות בעולם, מבנים מלבניים לא החזיקו, היחידים ששרדו היו המבנים הגאודזים. כמו כן במקומות בעולם שהסבירות לרעידות אדמה קטלניות גדולה בונים כיפה גאודזית שתשמש כמקלט.

חסכוני במשאבים

הכיפה הגאודזית יחסית קלה לבניה וחסכונית מבחינת חומרים.

אפשרויות עיצוב ושימוש

כיפה גאודזית יכולה לשמש כסטודיו, חדר כושר, מגורים... וניתן לחבר כמה כיפות גאודזיות ביחד. אחת בתוך השניה ולבנות גם בנייני מגורים גאודזים.

צורה מעוררת השראה

בין אם להיות בתוך כיפה גאודזית או לראות אחת מבחוץ. צורת הכיפה הגאודזית מסעירה את הדמיון ולא סתם משמשת הרבה פעמים בסרטים של מדע בדיוני.

  • "אל תילחמו בכוחות, השתמשו בהם." ~ מתוך "מחסה" (1932)

ריצ'רד באקמינסטר פולר

סוגים שונים של מבנים גאודזים

מבנה גאודזי

מבנה שעשוי ממשולשים

יש כל מיני מבנים גאודזים, פירמידה גאודזית, כיפה גאודזית (בצורת כדור), קובייה, טורוס, גליל ועוד

כל צורה גאומטרית תלת מימדית יכולה להבנות ממשולשים בגדלים שונים

השימוש במשולשים הופך את המבנה ליציב יותר וחזק
אפשר לחבר כמה צורות ביחד לדוגמא כיפה גאודזית כדור עם פירמידה בקצה.

שלד הכיפה הגאודזית יכול להיות עשוי מעץ, מתכת והמעטפת יכולה להיות מ PVC, פיברגלס ועוד

שכבה פנימית דקורטיבית.

 

העיקרון הגאומטרי  של בניית הכיפה הגאודזית הוא על בסיס דודקהדרון או איקוסהדרון - פאונים אפלטונים שהכי הקרובים באופן יחסי לצורת כדור. שתי הצורות האלה בנויות מחיבור מרחבי של משולשים שווי-צלעות שיוצרים מחומשים משוכללים אשר קודקודיהם על מעטפת הכדור הדמיוני. אם עושים חלוקה של המשולשים בצורת האיקוסהדרון לארבעה משולשים קטנים יותר אין אפשרות להגיע לצורת כדור מושלם אלא ניתן רק לשאוף לצורה זו דרך חלוקות חוזרות ונשנות של המשולשים. כמה שהמשולשים יותר קטנים הכדור יהיה יותר מדויק. 

ישנן כיפות גאודזיות בהן הצורות הגאומטריות המרכיבות את הכדור הן מעט שונות וקיימות להן גרסאות רבות. צורה אחת כזו היא הצורה של הכדורגל הרגיל הבנוי ממשושים משוכללים וממחומשים משוכללים.

החוזק של הכיפה הגאודזית מתקבל בזכות העקמומיות הסימטרית שלה מה שמופלא בצורה הגאודזית שככל שהכיפה גאודזית היא גדולה יותר ומחולקת למשולשים קטנים ורבים יותר כך גדל חוזקה היחסי למשקלה.

 

 

 

 

 

 

 

dome size
bottom of page